Na Rožnovské Bečvě, konkrétně na Prostřední Bečvě, je podezření na račí mor: https://mapy.cz/s/guvopafoha. Včera jsem odebral vzorky mrtvých raků a poslal je na DNA analýzu prof. Petrusovi. Zítra nebo příští týden v úterý budeme mít výsledky. Pokud se potvrdí račí mor, tak přichystám tiskovou zprávu. Chtěl bych Vás požádat o umístění informace o možném výskytu račího moru na Rožnovské Bečvě na vaše webové stránky. Přidejte tam i výzvu pro rybáře, aby předměty, které se během rybolovu dostanou do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně po ukončení rybolovu dezinfikovali horkou vodou nad 25 °C, Savem nebo je vysušili na slunci. Tato opatření platí především pro ty rybáře, kteří během jednoho dne vystřídají několik vodních toků v různých povodích. Níže přikládám pár info o račím moru.
Račí mor vyvolává plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků. Plíseň roste na jejich těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit. Trvalým zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří jsou vůči nákaze imunní. Jedná se o raka signálního, pruhovaného, červeného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni např. z akvarijních chovů. Co dělat, aby se račí mor nešířil dál? Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak prosím dodržujte následující pokyny:
V případě nálezu mrtvých raků kontaktujte Správu CHKO Beskydy na tel. 606 699 381, miroslav.kubin@nature.cz. Další informace o račím moru naleznete na webové stránce: https://storymaps.arcgis.com/…9dc9b0bf5509
Mgr. Miroslav Kubín
Stát bude nově vyplácet zástřelné 500 Kč za kormorána!
Raky v Rožnovské Bečvě zabil račí mor
V souvislosti s výskytem nepůvodního raka signálního na řece Moravě u Kojetína, který a) konkuruje našemu domácímu raku říčnímu a b) přenáší na něj račí mor, Vás prosíme a žádáme všechny MO, aby výše zaslanou informaci zveřejnili např. na webových stránkách nebo vývěskách jednotlivých organizací, aby se jednotliví rybáři mohli držet těch doporučení a pomohli k přežití našich domácích raků.
Dne 1. 11. 2009 jsme spustili nové stránky.